Loading...
Skip to Content

Edaş Haberler

EDAŞ'TAN HABERLER
Anasayfa / Edaş Haberler / YATAK SERTLİK DERECESİ NEDİR?
  • YATAK SERTLİK DERECESİ NEDİR?

YATAK SERTLİK DERECESİ NEDİR?

YATAK SERTLİĞİ VE DERECESİ NEDİR?

Kaliteli bir uyku için yatak seçimimiz önemli bir faktör. Sağlık durumumuz, yaşımız, omurilik yapımız yatak seçiminde önemli kriterler.

Peki yatak seçimini nasıl yapmalıyız? Nelere dikkat etmeliyiz?

Doğru seçilmiş bir yatak vücudumuza farklı noktalardan destek sunar ve bireyin en rahat uyku şeklini belirlemesine olanak sağlar. Yatağın organik olup olmadığı, üretildiği malzeme şekliyle birlikte sertlik derecesi de önemli faktörlerdendir. En rahat yatak yumuşak yataktır gibi bir düşününce algımız olsa da sert yataklar insan sağlığı için daha önemli bir roldedir. Yatak sertlik dereceleri Yumuşak-Orta, Orta-Sert ve Sert olmak üzere üç gruba ayrılır. Bu yazımızda:

Vücut ağırlığımıza göre hangi yatağı seçmeliyiz? Yanlış yatak seçiminin omuriliğimize yan etkisi nasıl olur? Bunlardan bahsedeceğiz.

  • Yumuşak-Orta Yataklar

Yumuşak-orta yataklar zayıf kişiler ve ideal kilosuna sahip kişiler için uygun görülür. Kilolu bireyler tarafından kullanılmaları önerilmez. Zira ağırlık nedeniyle yatak içe doğru fazla gömülür. Neticede uyku kalitesi azalır. Ayrıca yumuşak yataklar dönmeyi ve uyku esnasında hareket etmeyi de zorlaştırır. Zayıf ve orta kilodaki kişiler için yumuşak yatak kullanımı daha uygun olur. Böylelikle vücut ağırlığı ile yatak sertliği dengelenir.

  • Orta-Sert Yataklar

Orta sert yataklar ne tam sert ne de tam yumuşak olmayan yataklardır. Genel kullanım amaçlı yataklar olarak da bilinen bu yataklar, ortalama kilo değerine sahip her birey tarafından kullanılabilir. Orta sertlikteki yataklar de iyi bir sırt ve boyun desteği sağlar. Omurganın doğal şeklini korumasına yardımcı olur. Özellikle bel fıtığı olan kişiler için orta yataklar tercih edilebilir. Sırtüstü yatıldığı zaman belde ve boyunda oluşan boşlukları destekleyen bu yataklar, konfor açısından da iyi bir konumdadır.

  • Sert Yataklar

Sert yatakların rahatsız edici oldukları yönünde yaygın ve yanlış bir algı bulunur. Oysa doğru kişiler tarafından kullanıldığı zaman, sert yataklar en ideal yatak türüne dönüşür. Sert yatakların içine gömülme düzeyi yok denilebilecek kadar azdır. Bu yönüyle kilolu bireyler için tercih edilebilir. Kilolu bireylerin vücut ağırlıkları bu yataklarda yüzeye dağıtılır. Böylelikle gömülme ve hareket zorluğu gibi problemler ortadan kalkar. Sırtüstü, yüzüstü ya da yan yatarken vücudu en iyi şekilde destekler. Özellikle doğru bir yastık türü ile birlikte kullanıldığı zaman, uyku için en uygun pozisyonu sağlar. Kilolu olup aynı zamanda bel ve boyun fıtığı bulunan kişiler için sert yataklar tedavi edicidir. Sağladığı omurga ve sırt desteği ile ağrıları azaltmaya yardımcı olur. Üstelik sert yatakların dayanıklılıkları, diğer yatak türlerine göre daha fazladır. Bu da onların daha uzun ömürlü olmaları anlamına gelir.

Daha fazla yatak seçeneklerimiz ve kampanyalarımız için bizi takip edebilirsin.

@edasyatak.tr