Loading...
Skip to Content

Edaş Haberler

EDAŞ'TAN HABERLER
Anasayfa / Edaş Haberler / UYKU İLE DİNLENME ARASINDAKİ FARK NEDİR?
  • UYKU İLE DİNLENME ARASINDAKİ FARK NEDİR?

UYKU İLE DİNLENME ARASINDAKİ FARK NEDİR?

UYKU İLE DİNLENME ARASINDAKİ FARK NEDİR?

"Uyku" ve "dinlenme" ilgili terimler olsa da aynı anlama gelmezler. Ancak her ikisi de sağlık ve esenlik için önemlidir.

İnsanlar, hayatımızın yaklaşık üçte birini uyuyarak geçirir ve bu sağlıklı kalmamız için kritik olan biyolojik bir işlevdir. İyi Uyuyamama sağlık sorunlarına neden olabilir. Örneğin, uykusuzluk, araç kullanırken uykuya dalmanıza neden olabilir ve bu da sizin ve başkalarının hayatlarını riske atabilir. Uykusuzluk tehlikelidir.

Uyku, cildimizden bağışıklık sistemimize kadar vücudumuzdaki sistemlerin çoğunu doğrudan etkiler.Dinlenme, çok daha geniş bir terimdir. Uyumadan dinlenebilirsiniz. Dinlenme, fiziksel ve zihinsel refahı artırmayı amaçlayan davranıştır.

Fiziksel ve zihinsel çabadan kurtulmamıza yardımcı olması için dinlenmeye ihtiyacımız vardır.

 

UYKUNUN FAYDALARI

Yetersiz uyku, yorgunluğa, sinirliliğe ve beynimizin etkili bir şekilde şarj olamamasına neden olur. Beyin sağlığı, toksinleri uzaklaştırmak, hafızayı güçlendirmek  kaliteli uykuya bağlıdır.

Ayrıca duygularımızı düzenlememize yardımcı olması için iyi bir uykuya (özellikle, hızlı göz hareketi – REM – uyku) ihtiyacımız vardır; bu nedenle, iyi uyumadığınızda kendinizi huysuz veya daha kolay üzgün hissedebilirsiniz.